نامه ای به آزاردهنده ام


سلام آقا،

نامت را نمی دانم اما شاید به خاطر داشته باشی که حدود یک هفته بعد از عید سعید فطر در بازارِ ده افغانان از کنارم گذشتی. شاید مرا به خاطر داشته باشی. من همان زن جوانی هستم که با پیراهن سرخِ دست دوزی شده و پطلون سیاه کنار یک کراچی ترکاری ایستاده بود و چانه می زد. وقتی از کنارم گذشتی از باسنم چُندک گرفتی. من سرخ شدم. مرد پیری که ترکاری می فروخت متوجه شد اما چیزی نگفت. او شاید هر روز شاهد صحنه هایی شبیه این است. این اتفاق برای من چندین بار در پل باغ عمومی، لیسه مریم و یا ده افغانان افتاده است. دوستانم هم برایم تجربیات مشابهِ خود را قصه کرده اند. اما امروز من بیشتر خجالت کشیدم چون این پیرمرد متوجه شد. من به جای تو شرمیدم.

دنبالت دویدم و از بندِ دستت محکم گرفتم. ترسیده بودم و عرق به سرعت از پیشانی ام می ریخت، اما شروع به فریاد زدن کردم: چرا اینطور کردی؟ چطور جرات کردی؟ آیا در خانه در مقابل اعضای خانواده ات هم این طور رفتار می کنی؟

تو در مقابل بلند تر فریاد زدی، مثل اینکه یک مسابقه باشد و هر که صدایش بلند تر بود ببرد: دخترِ دیوانه! من هیچ کاری نکرده ام. تو ارزش این را نداری که من کاری کنم.

هنوز هم می شرمیدم به دیگران بگویم چی کرده ای. تو شاید به خاطر داشته باشی که همه چگونه به ما می نگریستند. زنان دیگر به من می گفتند که آرام شوم و گپ را کلان نکنم چون فقط به آبروی خودم لطمه وارد می کنم، اما من تصمیم نداشتم خاموش باشم. به زودی چند نفر پولیس آمدند و ما را به حوزه بردند.

مرد قد بلندی که شاید افسر پولیس بود از من خواست برایش بگویم که چی اتفاقی افتاده. من برایش قصه کردم. تو دهانت را باز کردی تا چیزی بگویی، اما افسر فریاد زد: تو چُپ باش!

بعد از چند لحظه او شروع به زدنِ تو کرد. تو روی زمین افتاده بودی و او با پاهای بزرگش که با بوتِ چرمیِ محکم پوشانده شده بود ترا لگد می زد. از ابرو هایش عرق می ریخت. او هم به اندازه‌ی من عصبانی بود.

تو را دوباره ندیدم اما دوستی که همراهت بود مرا تا خانه دنبال کرد و همه راه آزارم داد: چی شد دگه؟! کدام کار دگه خو نکد که ایقه زورت داد.

حرف های وقیح او را تا حال به خاطر دارم، اما آن روز بسیار خسته بودم و نمی توانستم برای بار دوم بجنگم.

تو و دوستت به احتمال زیاد خود را مسلمان و با غیرت می دانید. شاید شما هر جمعه به مسجد هم می روید که نماز بخوانید و یا شاید بیشتر از یک بار در هفته نماز می خوانید. شما شاید به زنان تان می گویید که از خانه بیرون نشوند چون دنیا پر است از مرد های بدی که به آنها ضرر می رسانند. شما شاید حتی فکر می کنید که حق دارید به بدن من دست بزنید چون فکر می کنید که یک زنِ «خوب» تنها در سرک ها چی می کند آنهم در بیروبارِ بازار. خواهرانِ شما شاید زنانِ «خوب» باشند چون بدون شما از خانه بیرون نمی شوند. شما فکر می کنید اگر من زن «خوبی» بودم در خانه می بودم. این سرک ها به مردان تعلق دارد.

من این نامه را نوشتم تا برایت بگویم که من هرگز نخواستم تو لت بخوری و تحقیر شوی، اما من از اینکه در مقابلت خاموش نبودم پشیمان نیستم. نوشتم تا برایت بگویم که من می دانم چی طرحی در ذهن داری. تو می خواهی مرا بترسانی، تهدید کنی و در خانه حبس کنی. به نظرت خانه برای من جایی خوبیست چون آنجا نگهداری از کودکان و اطاعت از مردی که روزی شوهرم خواهد شد را خواهم آموخت. تو می خواهی که من از دنیای بیرون از خانه ام بترسم و هرگز راهم و جایم را در آن نیابم. تو می خواهی من به این باور برسم که یگانه جای امن و مناسب برای من خانه ام است. اما من برایت می نویسم که بگویم که جای من و هر زن دیگر در سرک های شهر ما، در مکاتب، در اکادمی پولیس، در پارلمان، در کابینه، در مسجد، در اتحادیه کارگران، در مبارزه، در مجلس سنا، و یا هر جای دیگری که بخواهیم است. نه تو، نه مرد یا زنی دیگر، نه طالبان، نه دولت، هیچ کدام این توانایی را ندارند که مرا مجبور به پذیرفتن طرز تفکری کنند که مرا کمتر از تو می پندارد و اعتماد به نفسم را از من سلب می کند. هیچ کس نمی تواند به من این دیدگاه را تحمیل کند که یگانه جای امن برای من آشپزخانه و اتاق خواب است و یا اینکه من توانایی دفاع از خودم را ندارم. زنان زیادی هستند که در اتاقِ خواب توسط شوهران شان مورد تجاوز قرار می گیرند. زنان زیادی هستند که در آشپزخانه بدن شان با سیخ های داغ کباب سوزانده می شود. بدون اعتماد به نفس هیچ جای دنیا برای من امن نیست.

من هر روز از خانه ام بیرون خواهم شد و با شجاعت روی سرک های شهر خودم قدم خواهم زد، نه بخاطر این که نیاز دارم بلکه به این دلیل که می توانم و آزار و اذیتِ تو این توانایی را از من نمی گیرد. من به خاطر قباحت تو دیگر احساس شرمندگی نخواهم کرد. من به خاطر حفظ «آبرو» دیگر خاموشی را به حق طلبی ترجیح نخواهم داد. این نامه را نوشتم تا بدانی که زنی با لباس سرخ، زنی که تو آزارش دادی، دوباره به بازار خواهد آمد.

با مقاومت،

زنی با پیراهنِ سرخ

یک دیدگاه برای ”نامه ای به آزاردهنده ام

 1. بازتاب: نامه‌ای به اهانت کننده‌ام! | نوربند

 2. Salaam NoorJahan e aziz
  thank you for shouting out, thank you for writing this post and thank you for sharing it, thank you for being brave
  I’m happy I found your blog
  keep writing, talking, living like this

   • سلام! برشما خانم پاكدامن با حوصله قابل قدر واقعآ خانم شجاع هستيند و گام كه ميگذاريند عالي و كارا است. شما به مبارزه شجاعانه تان ادامه دهيد و كسانكه ميخواهند شما را در پي ازار و اذيت خويش قرار دهند اونها اصلآ ديدگهاهي مثبتي نداشته و ندارند. به هر صورت از خداوند متعال استدعا مينمايم كه همه اينگونه اشخاص را هدايت نيكي فرموده و در راه نيكي و عدالت گام بگذارند و شما را هم توفيق بيشتر نصيب گرداند تا به حوصله مندي تمام به مبارزه و راه نيك تان ادامه دهيد.
    انشالله هميش گامگار و سرفراز باشيد.

 3. نوربند؛ بغض گلویم را شکستی و به یاد درد های وطن نفرین شده ام انداختی، من توان تحمل درد و رنج را نداشتم و ترکش کردم با خوب و بدش، اما تو بدان که در زندگی باید حق را گفت حتا به زور چون کسی حقت را به دستت نخواهد داد.

 4. نورجهان عزیز، بسیار لذت بردم.. تا به حال نوشته‌ای از دوستان افغانی نخوانده بودم، و افسوس می خورم که چرا… نوشته تو تصویر جدیدی از شما هم زبانان افغان برای من گشود که امیدوارم روز به روز تصویر زیباتری باشد برای شما و برای ما، تصویری از دختری محکم و استوار که آینده را او می سازد

 5. نور جهان عزیز و دوستداشتنی!

  فکر میکنم از وصف بلندتر است… اگر بنویسم که این نبشته زیباست در حقیقت توهین کرده ام، چون فراتر از زیبایی و این چیزهاست. بانوی مبارز شهر من! این درد های مشترک ما نیست بل دردهای یگانۀ ماست. راهت سبز!

 6. نور جهان عزیز شجاعتت قابل قدر است، زنها تنها به آشبزخانه و اتاق خواب نیست.
  من ایمیل ام را نوشتم دوست دارم یک تماس بگیری چون یک کاری مدنی دارم که به کمک شما…

 7. باید این طلسم مرد سالاری و زنستیزی در جامعه افغانستان شکسته شود، برای تغییرات بنیادی شاید سالها نیاز باشد، اما بودن زنهای مثل شما امیدوار کننده است…

 8. خاموش نمان بانو.
  خاموش نمان که باصدای آسمانی تو مردگان این سرزمین به درون گور هایشان خواهند خزید.
  با بی پروا یی این مومیایی های متعفن را مورد عتاب آتشین خویش قرارده که جسد مقتدایشان در قبر بر خود بلرزد.
  تو تاوان گناه نکرده ی هستی که آسمان بر دوشش سنگینی میکند.
  آوای مظلومیت تاریخی ات را در سینه ی رنجورت نگاه ندار و با تمام توان آن را فریاد کن.
  بگذار از حرارت آواز حزینت ، انجماد مفکوره در بند کنندگانت ذوب گدد.
  خاموش نمان بانوی من.

 9. afarin be to dokhtar man namidanam ki mardani ki dar afghanistan zindagi mikonan chi fekri sonnati dar sari shan hast chi ra hanoz mardha chashma shon ra baste nigah dashtan motasifam ki hanoz khili aghap hastim moaffaq bashi dokhtar khanom omidwaram ki hameh khanomha misli shoma az khod difa konat chon insan az haqi masavi barkhor dar hast

 10. احسن به جرات این خانم.
  بدبختانه آزار و اذیت خانم ها در کوچه و بازار کابل به حدی بیش شده است که رنگ و رخ جامعه را دگرگون کرده است. البت این دگرگونی کاملاً یک جانبه هم نیست، تعدادی اندکی از خانم ها هم وجود دارند که بنابر مشکلات متعدد و یا شاید هم از خوشگذرانی درین بی نظمی جامعه سهیم اند. که اینگونه اعمال شان باعث بدنامی و به اذیت ساختن همه خانم ها شده است.

 11. الا ای دختر، ای خواهر و ای مادر من
  نشاید این زمان خاموش بانی
  ندا سر کن، شکن دژ سکوتت
  شکن طاغوت جهل و مشت برزن
  به قاموس یکی آن سنتی بد
  تو را ناید خموشی این زمانم
  که حق خویش را باید گرفتن
  چنانچه حق به گام شیر باشد

 12. bebakhsh khahar ,vaghean jaye sharmandei va tasof hast ke ma ba chenin tarze tafakori zendegi konim ,har kasi ye jay gahi dar zendegi,dar hasti darad va har kasi yek estedad va ma bayad az estedad har kasi estefadeye mofid ra dashte bashim.va in pesarak kare besyar eshtebahi karde,shoma kare dorost ra anjam dadid negaran nabashid chon az jor afrad joz fakayi chize digari bar nemiyad

 13. Let there be no single doubt that such a thing is totally unacceptable and is a reckless behavious from the men side. Any society that has improved and progressed did so with the development and participation of their other half: the women. I think Afghanistan cannot make any signficant progress without the true engagement and participation of women in every aspect of the society. But I think all the stakeholders including the government, civil society organizations, human rights organizations and others are at fault. There must be fundemental reforms to this end. Women must get their true position but not symbolically. There must be a broader strategy that should encompass progress in education, economic, social, religious, traditions and customs and of course everything related to the life of human beings. Let us not forget that Afghanistan is one of the most impoverished and backwarded countries that has witnessed at least three decades of continous war. I am supportive to the real women participation not a symbolic one in Afghanistan. But undoubtedly, these things will not be fixed overnight. It requires hardwork, patience, and of course leadership. I am optimistic it is on the course to come but will take time. We all have got homework to do to fix our country. With regards,Sohail Shariq

 14. آفرين بتو و آفرين به اين جرئت تو من همراي تو هستم. اگر چند دختر ديگر هم چنين جرئتي را از خود تبارز دهد ديگر هيچ مرد ولگرد و بي شخصيت جرئت نميتواند تا دختر ويا زني را در سر بازار آزار واذيت نمايد. من واقعأ نميتوانم كلمه اي را دريافت نمايم كه بتوانم اين جرئت و اقدام نيك شما را توسط آن توصيف و تعريف نمايم من واقعأ به وجود شما افتخار مينمايم.

  خانم رضايي

 15. آزار دادن مادران و خواهران این سرزمین یک چیز معمول شده است,و این کار زشت نه در فرهنگ ما افغانها است و نه در غیرت افغانی ما پس این عمل نامردانه در کدام فرهنگ است؟ وقتیکه با همسر یا یکی از خانم های فامیل در بازار باشید راحت نمیتوانید گشت گذار نماید از دست این نامردان.اکر جنگ نماید هم شرم اکر تحمل کنید هم یک شرم است.لعنت به این افراد که احترام به خواهر و مادران این سرزمین ندارد.

  • جرا دین محمد جان اگر جنگ نماید شرم است . اگر چنگ ننماید شرم است نه فقط برای فامیل خودتان برای هر زنی . اگر مسلمانیم بدانیم که مولانا علی امیرالمومنین وقتی خلخا ل از پای دختر یهودی کشیدند فرمودند اگر کسی از این اندوه جان دهد بر او عیب نگیریید. باید جنگ نماید با زشتبها

 16. قابل ستایش است اینکه از پا در نمیافتی و با غرور بزرگ یک زن دوباره پا به خیابان میگذاری
  آزار دهنده گان خیابانی بیماران روانی یی هستند که وجود شان پشیزی هم نمیارزد خواهر !
  غرورت جاودانه باد !
  بهارت

 17. افسوس که روحیه ی همچو جنبش و همچو حق طلبی در بین زنان زجر کشیده ی افغانستان خیلی پایین است. به امید روزی که دیگر این مشکلات فرهنگی و مدنی را نداشته باشیم و بدبختانه خیلی وقت گیراست.

  شهامت و استعداد شما بی نهایت قابل قدراست.

 18. نورجهان ِ عزیز

  متنی که نوشته بودی .. خواندم
  به عنوان یک زن .. یک دختر .. که مسلمان است و پارسی زبان

  شما این شرایط ا در افغانستان .. با شرایط مجود ِ پس از جنگ و خشونت می بینی … دردت می گیرد
  نمی گویم خوب است و به حق
  آن هم .. به لطف شرایط خاص ِ افغانستان

  می خواهم این را بگویم
  من اینجا
  در ایران
  در تهران
  سال هاست .. این ناه هرزه ی مردانه را می بینم .. درد می کشم

  مشکل دقیقا کجاست .. نمی دانم .. فقط می توانم شاخص بیاورم .. به عنوان شاهد
  اینکه ارزش زن .. در جامعه ی کجاست
  ادعای مسلمانی مان کجاست و .. عکل بدان کجا !
  تعریف از غیرت و مردانگی مان کجاست و.. عمل مان کجا

  نمی دانم
  درد دارد .. گریه دارد
  سکوت کنی .. می میری
  از دورن له می شوی
  سکوت نکنی .. !!!!

  قهقرائی است .. به پهنای زندگی

  • مشگل دقیقا همان مسلمانی است که اجازه هر تجاوز یا قتل را مشروع صادر می کند در ایه یک روحانی میشود بدون عذاب وجدان کشت سوزاند خاموش کرد تجاوز کرد چرا که حکم اسلام است مگر نه اینکه زن مایملک مرد است ؟ پس تجاوز یعنی استفاده شاید غلت از ملکیت …….. مثلا شما اگر از کفشتان خوب استفتفاده نکنی خراب میشه …. این بده ولی میشه کفش دیگری خرید!! ایا بنظر شما اینچنین نیست ؟ غیرت هم در این منطق یعنی حس مالکیت .

 19. باعث تاسف است كه به خاطر تزريق افكار خرافي مردان محترم پارسي زبان به جاي اين كه از غيرت و پهلواني شان تعريف كنيم از بي حيايي شان ميگوييم. خواهر افغان با تو همدردي ميكنم .احساست را ميفهمم. و به توآفرين مي گويم

 20. you dont have to fight, you dont have to challange, you dont have to shout too much to discomfort yourself, but they have to fight, face challanges and shout to support and let their sisters work along with them, this country belongs to both of us ( male and female) and we both are responsible to build our our country and nation,

  I support you and I will support you, not only you, but my every muslim (es[. Afghan Sisters )

  you Afghan brother

 21. خوشم آمد عزیزم
  خودم پیش چشمم زنده شدم ، پیش بلاک ترس خورده و گریه در گلوگاه که مبادا پسر بد جنس بلاک پشت سر باز هم در کنار دهلیز پنهان باشد و من چه گونه تا خانه بروم چه کنم چه نکنم بد است خوب است خوب نیست و هزاران حرف دیگر
  تندیس

 22. سلام بر تو ای خواهر شجاع رزمنده و آزادم . تو با فرباد رزمنده و پرشکوهت که در آسمان تاریخ سرزمینت طنین آنداز است درس اخلاق و انسانت و معنای روابط انسان را با خالقش که اساس سیمای نماز مان را در جامعه اسلامی ما باز گو میکند برای هزاران خواهر و مادر و دختر پاک طینت رنجدیده و دلسوز با اشک پاکتان تدریس کرده زندان جهنمی ترس و وحشت را در برابر آنانکه آبرو شرافت و کرامت مردم مجاهد و شهید پرور ما را به خاک بکسان میکنند در هم شکسته رسالت زنان پاک دامن را در پشگاهی خداوند ج انجام داده صغحه دیگری از عزت و سربلندی را برای خواهران مسلمان و مبارز در تاریخ پر افتخار ملت مبارز و سربلند مان ثبت نموده اید .اگر میخواهیی درس اخلاق اسلامی ات از ثواب بیشتر و تاثیر بیشتر برخوردار باشد و اشک هزاران مسلمان مخلص را بخاطر تقدیر فریاد افتخار امیزت سرازیر شود با فبول زحمت بعنوان یک کتاب آموزنده بدست نشر داده رکود بهم شکندد تحرک و شکوفایی که نشان تمدن اسلامی است با اخلاق و اعمال و گفتار مان در جاکعه مان انعکاس کرده الگوی از دعوت گران قرار بگیریم که جنت خداوند برای آنان دقیقه شماری میکند. .

 23. ﺻﺒﺞ اﻣﺮﻭﺯﻡ ﺭا ﺑﺎ ﺧﻮاﻧﺪﻥ اﻳﻦ ﻧﺎﻣﻪ ﺷﺮﻭﻉ ﻛﺮﺩﻡ.ﻣﻦ ﺑﻪ ﺳﻬﻢ ﺧﻮﺩ اﺯ اﻳﻨﻜﻪ ﺗﻮ ﻧﺎﺯﻧﻴﻦ اﻧﺴﺎﻥ ﻧﻴﻜﻮ ﺩﺭ ﺟﻬﺎﻧﻲ ﺯنﺩﮔﻲ ﻣﻴﻜﻨﻲ ﻛﻪ ﺩﺭ ﻛﻨﺎﺭ ﻣﻦ اﺯ اﻣﻨﻴﺖ اﺟﺘﻤﺎﻋﻲ و ﻓﺮﺻﺘﻬﺎﻱ ﺑﺮاﺑﺮ ﺯﻧﺪﮔﻲ ﺑﺮ ﺧﻮﺭﺩاﺭ ﻧﻴﺴﺘﻲ ﺷﺮﻣﻨﺪﻩ اﻡ و ﺑﺑﺎ ﺗﻮاﻥ ﻧﺎﭼﻴﺰ ﺧﻮﺩ ﺑﺮ اﻧﻢ ﻛﻪ ﻭﺿﻌﻴﺖ ﻏﻴﺮﻣﻨﺼﻔﺎﻧﻪ و ﻇﺎﻟﻤﺎﻧﻪ ﻣﻮﺟﻮﺩ ﺭا ﺩﺭ ﻛﻨﺎﺭ ﺗﻮ و ﺑﺎ ﺗﻮ ﺗﻐﻴﻴﺮ ﺩﻫﻢ.

 24. سلام بانوي گرامي
  من يک زن ايراني هستم که امروز با وبلاگ شما آشنا شدم. شهامتت را ارجع مي نهم و اميدوارم که هر بانوي افغاني بتواند با شهامت از زن بودن خود دفاع کند و شرم نداشته باشد براي به دست آوردن هر نوع حق انساني خويش. پاينده باشي.

 25. آفرین بر تو خواهرافغان من.بدان که درین راه تنها نخواهی بود.ما همه در کنار تو برای تساوی حقوقمان میجنگیم.

 26. مرسی و موفق باشی هر شیرزنی که جلوی این حیوانات وحشی که با چهری مردان به زنان ظلم میکنن بتواند مقاومت کند باعث افتخار من ایرانیست//////

 27. پس درود بر زنان، نیایش بر نیمی از جمعیت کره زمین که زنجیر ستم و نابرابری و بی عدالتی، محو
  باد از پای این فرشتگان ۰
  :این مقام شامخ و ستودنی، زنان، این پریان دریاها و اقیانوسها و فرشتگان کره خاکی زمین
  اختران گویند از با ل که این خورشید چیست
  ما هیا ن گویند در در یا که چه غوغاست این
  کعبه عشق مولنا

 28. مشکل دین اسلام هستش که هیچ ارزشی برای زنان قائل نیست باهاشون مثله کالا برخورد می‌کنن. کنیز مرد هستن و باید بدونه چون چرا اطاعت کنن براتون ۲ آیه‌ از سوره احزاب میزارم که ببینید اشکال از دین هستش. سواد که دارین قران رو همشو بخونید، پر از تبعیض پر از اشکال. خودتون بخونید قضاوت کنید.دینی که فکر ذکر پیامبرش فقط پائین تنه هستش بهتر از این نمیشه.
  سوره احزاب آیه 50
  اى پیامبر ما براى تو آن همسرانت را که مهرشان را داده اى حلال کردیم و نیز کنیزانى را که خدا از غنایم جنگى به تو ارزانى کرده و تو مالک آنها شده اى و همچنین دختران عمو و دختران عمه ها و دختران دایى و دختران خاله هایت را با این شرط که همراه تو هجرت کرده باشند و اگر زنى مؤمن خود را بدون تقاضاى مهریه به پیامبر ببخشد و پیامبر بخواهد!
  او را به همسرى بگیرد ما وى را براى پیامبر حلال کرده ایم.البته این قانون مخصوص توست نه سایر مؤمنان و ما دانسته ایم که درباره زنانى که سایر مؤمنان به همسرى مى گیرند و درباره کنیزانى که مالک آنها مى شوند چه احکامى مقرّر کرده ایم آنچه مقرر داشته ایم از روى علم بوده و مؤمنان به رعایت آن موظفند. این هفت گروه از زنان را براى تو حلال کردیم تا هیچ مشقت و تنگنایى بر تو نباشد، و خداوند بسیار آمرزنده و مهربان است!
  سوره احزاب آیه 51
  ای پیامبر بر تو رواست که نوبت همبسترى با هر یک از همسرانت را که بخواهى به تأخیر افکنى و هر کدام را که بخواهى به سوى خود فراخوانى و نیز رواست که از آنان کناره گیرى کنى و نوبت همبسترى مقرّر ندارى و بر تو گناهى نیست که از آنان که کناره گیرى کرده اى هر کدام را خواستى به سوى خود فراخوانى و براى او نوبت همبسترى مقرر دارى این شیوه نزدیک تر است به این که آنان شادمان شوند و اندوهگین نشوند و همگیشان به آنچه به آنان داده اى خشنود گردند و خداوند به آنچه در قلب هاى شماست آگاهى دارد، و خداوند مصلحت بندگان را مى داند و در کیفر تبهکاران شتاب نمى‌کند

 29. هر دانه برای جوانه زدن و سر از خاک بیرون آوردن نیاز به مبارزه دارد. آری رشد یک فرایند تدریجی و استقامتیست. دانه پر است از شوق شکفتن اما بی تلاش جایش همان خاک تاریک و نمناک است . وجود زنان استوار ، امیدوار و مشتاقی چون شما امید روزهایی ست که زنان ومردان دوش به دوش هم ، فارغ از نژاد و مذهب و عقیده در عرصه های اجتماعی حضور داشته باشند و همگی این حق را داشته باشند که از زندگی لذت ببرند و سرنوشت خویش را تعیین کنند . دوست عزیز در این راه تنها نیستی…

 30. آرزوی امنیت شادی و سلامتی برای همه فارسی زابانان دارم
  من ریشه این فرهنگرا در کشور – زبان – دین نمی دونم فقط ریشه در برداشت جهالت عربی از اسلام هست متاسفانه
  قصد اهانت به اعراب را ندارم اما عالبا اینطوریه و همه کشور های مسلمون هم دیده میشه

 31. شرمگینم که «مرد» بنامم آن نرینه موجودی که میکند کاری؛
  با خواهران، با مادران و با دخترکان مام میهنم که از یابو و استر، به دور است…
  کجایی آرش…؟!

 32. سلام خواهر فمنیست افغانم. من یک زن جوان فمنیست ایرانی هستم. واقعا خوشحالم از اینکه با شما آشنا شدم و به وجودت افتخار می کنم. ما یک نشریه به نام عصیان و یک صفحه ی فیس بوکی به همین نام داریم. با اجازه مطلب شما رو در صفحه ی فیس بوکی با ذکر منبع، استفاده کردیم. به امید نزدیکی هر چه بیشتر همه ی زنان جهان برای رسیدن به آزادی واقعی. امیدوارم همیشه مبارز باشی.
  این هم لینک نوشته ی شما در صفحه ما
  https://www.facebook.com/pages/%D8%B9%D8%B5%DB%8C%D8%A7%D9%86/154427327919741

 33. واقعا عالی بود خواهر عزیزم به امید فردایی بهتر
  این شعر رو گذاشتم از شاعر کورد ایرانی
  زني كه به سنت‌ها تف كرد …

  درها را ببنديد و

  دامن آنهايي را كه هنوز باكره‌اند

  با هفت آب بشوئيد

  مگر نمي‌دانيد

  زني كه به سنت‌ها تف كرد و

  بي شرمانه از عشق گفت

  لامذهب

  لبخندي بر لب دارد

  انگار يك كرور فحش !!!

  بلند بلند نفرين

  آنقدر بلند كه كسي نفسهاي

  حسادتان را نشود

  فاجعه است… فاجعه

  يك چشم به هم زدن

  زن و دخترهايتان فاسد و عاشق مي‌شوند

  آنگاه

  پيك‌هايتان را

  در لذت زنده به‌گور كردن

  كدام زن سر مي‌كشيد

  و عقده‌هاي مردانگيتان را

  چگونه باز مي‌كنيد

  بيائيد…

  خانه‌ها را يك به يك بگرديد و …

  يادداشتهايش را بسوزانيد

  مبادا كس مانيفتش را

  از بر كند

  نترسيد

  درها را بنديد و در خلوت

  بي سانسور… صادقانه اعتراف كنيد

  بودنمان از صدقه‌ي سر زني است كه

  به سنتها تف كرد و …

  جسورانه از عشق گفت:

 34. تا دیدگاهی که زن را وسیله ای برای مرد میداند از نگاه حاکمیت و تصمیم گیرندگان و مراکز موئر در افغانستان برداشته نشود وضع همین خواهد بود .
  آفرین به این انسان. من که نادیده به تو و امثال تو افتخار میکنم .

 35. بدون اعتماد به نفس هیچ جای دنیا امن نیست………..عالی بود نوشته ات دوست عزیز…..تبریک میگم به شهامتت

 36. سلام من یک مرد 37 ساله ایراتی هستم نگاهت در این قصه تلخ بود و گزنده من خودم سه خواهر دارم و رن اختیار کرده ام و دختر شش ساله ای دارم من هم جوان بوده ام ؛ خیال خوب نکن که با نوشتن این نامه معجزه ای اتفاق میافتد نه اما درد آور است محیط اطراف ما که بقول نویسنده امریکائی ونه گات من سالم هستم اما جامعه من مریضه و در آخر بر روح سالمت بوسه میزنم که جسارت بزرگی در شما موج میزند سلامت بمان وخوش بزی.

 37. khili ziba va shojane bood kari ke to kardi .afarin be to .edame bedeh dokhtaram ta zamanike amsale in aghayioon harze va kasif adam beshand va be in bavar beresand ke zan tanha kalaye masrafi baraye anan nist .payande va movafagh bashi

 38. دخترم سلام،ازنوشته ات لذت بردم وبرایت آرزوی توفیق دارم.اینگونه رفتارها متاسفانه وجود داردوتا ما انسان ها به حق وحدود خودآشنا نشویم.نمی توان انتظاررفتارهائی غیرازاین راداشت.این افراداگرفکرکنندمادروخواهرویا فرزندخوددرخیابان بایدامنیت داشته باشندپس مراقب رفتارخودخواهندبود.این افرادقطعا فکرندارندووجدان هم همینطور.خدانگهدارت ومراقب خودت باش.

 39. سلام
  کارت عالی بود ولی از کشوری که 30 سال جنگ بود انتظار چی را داری
  به نظر شما اگر با کسی در زیر یک سقف زندگی بکنی که وی صاحب قلب شما و پدر اولاد شما باشد خوب هست یا بد ؟
  کسی که قلب شما را تسخیر کرده اولادی که از خون و گوشت تن دو انسان بوجود می آید آیا نگهداری از آن خوب هست یا بد ؟
  من نمی خواهم بگویم چی خوب هست چی بد ولی دید شما به زندگی این هست مردی که قرار هست تو زندگی شما بیاید نیمه گمشده شما هست نه کسی که به شما امر و نهی بکند خوب در زندگی همه رقم اتفاقات رخ می دهد ولی آنسان آن کس هست که بتواند به مشکلات دست و پنجه نرم کند .
  و در ارتباط به جاهای که عرض نمودی باید یگویم جای خوبی نیست شاید حال نفهمید ولی روزی که فهمیدی حتما نتیجه اش را هم به من بگو
  در ضمن کار که همراه ان شخص انجام دادی خوب بود ولی مواظب خودت باش
  راستی بانو وبلاک نویس تبریک می گویم اولین بار هست که می بینم در افغانستان از طبقه اناث وبلاک نویس هست
  موفق باشی

 40. برای من و برای بسیاری از زنان جوان ایرانی این داستان غریبه نیست. مردانی که امنیت زنان را چه در خانه و چه در اجتماع تهدید
  می کنند تضمین کننده سیاست های مردسالارانه اند. اما این همه فشار و تهدید مانع نشده که زنان بیشتر و بیشتر بیرون خانه حضور داشته باشند. در واقع، هرچه فشارها بیشتر باشد، حضور ما هم بیشتر خواهد شد.
  برایت آرزو می کنم به آنچه سزاوارش هستی برسی.

 41. بانوی سرخ پوش
  جایی در فیس بوک نوشته ی زیبای شما را خواندم و وجودم سرشار شد. زنده و سربلند باشید. خواهیم ایستاد و خواهیم جنگید تا…عدالت کامل.

 42. من نویسنده ای هستم از ایران، مردی ۶۲ ساله.این نامه تو مرا متوجه کرد که چه کار سختی زن افغانی متفکر در افغانستان امروز دارد. روشن است که مرد سنتی در همه جای خاورمیانه دارد نفسهای آخر خود را می کشد، هر چند در پناه مذهب و اسلام سیاسی کمی دیگر دوام آورد.اما من با وجود مهاجرین افغانی که در ایران هستند متوحه شده ام که بی سوادی خیلی عمیقی در بین مردان افغانی وجود دارد و همچنین تعلق خاطری عمیق به خرافات دینی. آمادگی خودم را اعلام میکنم که اگر هر کمکی از دست من بر بیاید انجام دهم. موفق باشی
  عباس چلیاوی – تهران
  chalyavi@gmail.com

 43. تا زمانی که بنام دین !مردان مسلمان به خود حق چشم چرانی وازار زنان را بدهند نه تنها در افغانستان که در ایران در شهر دارالمومنین بیش از هر جای دیگر شاهد قیافه حق به جانب این هرزه گردی هستیم.ولی اگر همه زنان ومردان غیور حتی همان پیرمرد ناظر اعتراض بلند داشته باشند شاید قبح مسئله دیده شود

 44. شما حق داشتین نظر من را از این صفحه پاک کنین. ولی‌ حقیقت پاک نمیشه، من فقط آرزو می‌کنم سوره احزاب آیه‌ ۵۰،۵۱،۵۲ را مطالعه کرده باشین. این فقط یک مثل بود از کتاب آسمانی مسلمانان، امیدوارم که این کامنت رو پاک نکنید. و اجازه بدین بقیه هم این با این سوره آشنا بشن، یا دوباره بخونش. ممنون موفق باشید.

 45. سلام
  شاید از هم دور باشیم…تو افغان هستی و من ایرانی….ولی با تمام وجود درکت کردم….منم مثل تو تلاش می کنم که مقاومت کنم…آرزو می کنم که هیچی این مقاومتون رو نشکنه

 46. ای طلا بانوی ناز خاوری
  بسه تن دادن به نابرابری
  چه کسی گفته من از تو بهترم
  چه کسی گفته تو از من کمتری
  قصه حوا رو بسپار دست باد
  بذار این افسانه رو باد ببره
  گرچه باد از نفس افتاده هم
  این فریب کهنه رو نمیخره
  زخمی باد عدن
  جفت من – نیمه من
  اسم پر شکوهتو با غرور فریاد بزن . . .

 47. سلام من از ایرانم- اینجا هم این مشکلات کم وبیش هست تنها راه چاره هم مبارزه و روشنگری افکار هست که کار ساده ای نیست چون این رفتارهای غلط طی صدها سال اتفاق افتاده و با گوشت و پوست همه ما عجین شده و نمیشه انتظار داشت چند روزه هم درست بشه فقط نباید از مبارزه دست بکشی نباید دلسرد شی باامید به اینکه یه روز امن برای همه بانوان برسه

 48. بسیار عالیست, از طرز نوشته ها, خاطرات و بازتاب تصاویر عینی جامعۀ سنتی و فرهنگی شهر ما همچنان از کلتور شهروندی برخی از شهروندان نیز نهایت خوشم آمد. من آرزو دارم تا به شما یگان مشوره های میتودیک, تحقیقی و سازنده ارسال کنم , متوقع هستم تا به اکونت ذیل فیز بوک بامن باشید sidiq sahil

 49. وقتی نوشتتون رو خوندم با وجودیکه خیلی ناراحت کننده بود اما شهامتتون خیلی خوشحالم کرد . برای مادرم هم نامه تان رو خوندم . می دونین برای من هم این اتفاق تو تاکسی افتاد ، اون موقع محکم برخورد کردم ولی تا چند روز حالم بد بود و همش خوابشو میدیدم ، دلم نمی خواست حتی از خونه بیرون برم .. اما نوشته های کسانی مثل شما و امید به تغییر آدم را دلگرم می کند .. با وجودیکه هم وطنتان نیستم ولی ستایشتان می کنم ..

 50. درود بر تو
  شايد ما هم وطن نباشيم، ولی به عنوان يک انسان آزاده، عميقاً به شما احساس احترام ميکنم
  پاينده باشيد

 51. سلام .
  خیلی جالب بود داستان . و زیبا نوشته شده بود ،
  راجع به این چنین روان پریش های روانی می تونم بگم که :
  وقتی ارزش ها عوض شوند عوضی ها با ارزش می شوند .

 52. بسيار زيبا. اميدوارم روزي برسد كه هيچ پيرمردي از ديدن صحنه اي شرم نكند هيچ دختري و يا زني بخاطر ترس از آزار در خانه حبس نشود و هيچ مردي به خود اجازه ندهد اقدام به لمس و يا آزار ناموس ديگران بنمايد.

 53. نور جهان عزیزم
  یک روز ایران و افغانستان یکی بود .قبول دارم ما ایرانی ها خیلی برای شما مهمان نواز نبودیم اما خیلی بیشتر از ان چه فکر کنی ما خواهر هستیم.نمی دانی چقدر از اینجا از ایران با خواندن نوشته ات افتخار کردم همچین خواهری دارم.از غرور اشک ریختم.ما هم اینجا هر روز با این اتفاقات دست و پنجه نرم میکنیم و خیلی از ما خسته از جنگیدن های هر روزه .فقط به سکوت و فحشی در دل بسنده میکنند.که هرگز درست نیست.نورجهان عزیزم.می دانم دنیا هرچقدر هم سخت باشد ما یک روز ایران و افغانستانی ازاد خوهیم داشت و از این روزها فقط داستان هایی می ماند که با غرور برای فرزندانمان تعریف میکنیم.که چطور روی کثیف همه ی این پلیدی ها را به خاک مالیدیم.
  همیشه قوی باش
  شیما

 54. درود و دست مریزاد! جالبه که سالها پیش زمانی که در شهر دیگری تحصیل می کردم برای من و دوستم در تاکسی چنین اتفاقی افتاد و با سرو صدای ما، دو مرد دیگری که در تاکسی بودند با اعتراض من همراه شدند و هنوز داشتند اورا می زدند که من و دوستم که بعد از آنها از تاکسی پیاده شده بودیم، از آنها دور شدیم. صحنه ان روز همیشه در ذهنم هست و حتی می توانم بگویم که دلم برای جوان بی فرهنگ و عقب مانده ای که کتک می خورد سوخت. هنوز زنان در همه جای دنیا قربانی انواع و اقسام تعرض ها و خشونت های اینچنینی می شوند که شاید این خفیف ترین آن ها باشد ولی من باور دارم که گام اصلی را در این جهت ما زنان باید برداریم و نگرش خود را به خود و زن بودنمان عوض کنیم. خود را باور کنیم و از فریاد برای احقاق حقوقمان نهراسیم کاری که شما انجام می دهید.
  http://mahsohi.blogfa.com/post-101.aspx

 55. درود بر شهامت و افکار روشن و حق طلبانه ی شما . راهتان روشن وعاقبتتان پیروزی باد .اگرچه شما امروز هم پیروز هستید.

 56. سلام:

  خوشحال استم که امروز بانووان شهر من اینگونه برای دفاع از حریم و حیثیت خودشان در تلاشند.

  عمر طولانی و سرشار از عشق و سلامتی برایت آرزو دارم

 57. در چنین اوضاعی زنانی چون تو باید باشند که از بحران عبور کرد و به جامعه مورد پسند رسید من که فکر نکنم که دیگر این شخص حتی به طرف زنی چپ سیل کند بنده با این اشخاص سر نخورده ام اما به تو اطمینان میدهم که اگر برخوردم فقط سر بریدن و کشتن وی است که دل مرا یخ میکند و بس چون فکر میکنم این حرکت بالای تمام اعضای فامیلم شده است چرا که تمام افغانستان اعضای فامیل من است

 58. بازتاب: نامه ای به آزار دهنده ام « جهان زن

 59. نور جهان عزیز!
  ایرانیان و افغانها برادر و خواهر خونی هستند. متاسفم برای کسانی که حرمت این را نگه نمی دارند.

 60. خوشحال شدم ام این مطلب رو خوندم، نه از این باب که حکایت تلخی رو روایت میکرد، به این دلیل که زنان و دخترانی هستند که تابوها رو میشکنن و پیش میرن و برای آینده ای بهتر میجنگن ، آفرین دختر

 61. نور جهان عزیز و دوست داشتنی اهداف زیبا و عزم راسخت موجب افتخار ماست امیدوارم در راه قشنگی که انتخاب کردی موفق باشی به وبلاگ زیبای تو سرخواهم زد

 62. هر چقدر پوشش زنان بیشتر می شود انگار مردان حریص تر، اتفاقاتی که در ایران برای من ِ با حجاب پیش آمده در ترکیه بر من ِ بی حجاب اتفاق نیفتاده

 63. سلام. همه چی زیبا بود. مقاومت شما در مقابل حرکت یک متجاوز. روایت داستان. ضربه پایانیت در نقلی داستان وار و … .
  امید در راه اهداف و برنامه هایی که دارید موفق باشید اگر چه کار سخت و سنگینی خواهید داشت آن هم در افغانستان. به وجود زنان فعالی چون شما امیدواریم برای تغییر در وضعیت زنان و کودکان و در کل وضعیت انسانها در مناطق فارسی زبان.

 64. سلام بر تو خواهر شجاعم…
  به نظر من افرادی مانند شما قادر به عوض کردن دنیای اطرافشان هستند… من ایرانی ام… به عنوان یک زن ایرانی هنوز از چنین آزارهایی خصوصا» از جاننب کسانی که خود را متدین تر و غیرتی تر می دانند بیشتر آزار می بینم…
  امید که روزی حیا در چشم و دست و زبان مردان ما باشد تا در لباس زنان…

 65. cheghadar be too eftekhar mishe kard , be shojatet va istadegit, be too ke befekre taghiri barayeh hameyeh zanha va be khosos zanhaye afghan, shojaatet kheali manoo tahde tasir gharar dad, movafagh bashi

 66. سلام نور جهان عزیز
  من خیلی اتفاقی وبلاگ شما را پیدا کردم و از خواندن نوشته هایت واقعا لذت بردم. من ایران زندگی میکنم و در حال انجام یک کار تحقیقاتی برای اجرای یک ویدئو آرت با موضوع خشونت و صلح هستم . فکر نمیکنم که انجام کارهای هنری محدود به مرز و کشور باشد. با توجه به نوع نوشته هایت و موضوع کار من، فکر کردم شاید دوست داشته باشی در مورد این موضوع با همدیگر صحبت کنیم. خوشحال میشم که مرا در جریان نظرت بگذاری. با سپاس فراوان
  ندا جواهری – تهران

 67. آزادی شهر نمیشناسد , کشور نمیشناسد , جنسیت نمیشناسد , قدرت نمیشناسد
  آزادی , آزادیست
  من و تو هستیم که آن را میسازیم
  پس بیا دست در دست هم در راه آزادی قدم برداریم

 68. بازتاب: نور جهان اکبر: بدون اعتماد به نفس هیچ جای دنیا برایم امن نیست | hanifakhawari

 69. دوست عزیزم خواهر افغانم، بسیار زیبا نوشتی و تلاطم کلماتت هر خواننده ای را غرق در واقعیت تلخ زنانگی می کند.

 70. شجاعتت باورنکردنی و قبطه انگیزه. ما همه در این کشمکشیم چه در افغانستان چه در ایران و یا هر کجای دیگر..سخن گقتن مهم ترین و اولین بخش این قصه است و من به عنوان یک زن به تو افتخار می کنم، صدایت و صدایمان بالاخره به جایی خواهد رسید، قدردانم.

 71. عزیز متن زیبا و تامل برانگیزت رو خوندم بهت افتخار میکنم امیدوارم در مسیری که انتخاب کردی پیروز باشی

 72. درود بر تو زن آریایی، نسلی نو از مردم فلات ایران، شیر زن افغانستان، پیروزی از مردم ستمدیده است، پایدار باشی انشالله.

 73. سپاسگزارم از همه کسانی که برایم پیام گذاشتند. احساس سعادت می کنم.
  من هیچ نظری را از روی این وبلاگ پاک نمی کنم حتی اگر موافق نباشم. فقط شاید مدتی وقت بگیرد نظر تان روی صفحه بیاید چون اول من می خوانم شان بعد نشر شان می کنم تا نظراتی را که تبلیغاتی (اعلانات تجارتی) اند پاک کنم.
  شادمان باشید و برای برابری با مهر و متانت برزمید.

 74. خانم محترم فریاد اعتراض شما به این تجاوز حقوقی وسدمه بدنی نتنها به این شخص کوته فکر بلکه بتمام مردان کوته فکر و متجاوزی است که در سراسر جهان به عناوین مختلف انجام میشود باشد که مخالفین تجاوز فریاد رسای شما دلیران را به سراسر جهان برسانند
  با درود فراوان

 75. از چهره هیز و بی شرم چنین مردان نامردی متنفرم.اینها دله خروس هایی هستند که با خواهر و مادر و زنشان با تعصب و بی اعتمادی رفتار میکنند ولی با خواهر و زن دیگران با بی شرمی مثل یک کالای جنسی رفتار می کنند.

 76. درود بر تو .ادامه بده هرکس زندگی اش را می سازد . ستایشت میکنم.برای ا ن مزاحم متاسفم .که قربانی جهل و نادانی خود و جامعه اسلامی شده .

 77. ثریا هالکی از کانادا.
  پیراهن قرمزی عزیز، شهامتت را تبریک می گویم. دیگر امروزه سکوت جایز نیست بر علیه زن ستیزی باید فریاد زد. خانم گل در لا بلای درد دلت از نماز و مسلمانی گفتی، باور کن که این خود مذهب و سنت است که مردسالاری را توسعه می دهد. این خود مردان خدا ساز و خود خدا بین هستند که بر زندگی ما حاکمند. این خود مردان پیام سازند که در دنیا تجاوزگر و با داشتن حرمسراها و پستو ها برای خود بهشت و برای ما جهنم ساخته اند. و متأسفانه زنان با سکوتشان به آن ها میدان بیشتری می دهند. مرا هم فریاد خود بدان.

 78. خوب میدان ار باد گذاشتی که ایرانی ها توهین به اسلام کنند در حالیکه این عمل به اسلام و مسلمانی ربط نداشت

 79. نورجهان عزیز خواندمت و حس کردم که چه حسی داری. از قدرت و مقاومتت لذت بردم. من یک زن ایرانی نیز این مشکل را بارها حس کرده ام. نه به گستاخی اینکه باسنم را نیشگون بگیرد اما با نگاهی تیزتر و کثیفتر از آن. و درد من , در ایران این است که اگرچه مردان روشنفکر و فهمیده بیشتر از افغانستان هستند اما دولت کثیف و دولتمردان و پلیس پست فترتی بر ما حاکمند که تجاوز به یک زن را گناه زن می دانند! من اگر چنین مردی را به پلیس ببرم بر سرم داد می کشند و مدرک می خواهند و در نهایت می گویند شاید خندیده ای و این مرد را تحریک کرده ای!
  اینجا را بخوان : https://plus.google.com/107100151494284088827/posts/gm3EqnjpUC7
  این مرد مجری معروفی در تلویزیون ایران است!

 80. سپاس خواهر گرامی و قهرمان را!
  به نظر بنده همچو احساسات پرارزش دربین مردم واحتماع بخصوص نزد خانم ها زیاد وجود دارد. ولی چیزی که کم است همانا راه و روش وهم جرأت بیان آن میباشد.
  شما خواهر گرامی این کمبود را رفع نمودید. و خدا کند این یک الگو و رهنمایی خوب برای تمام افراد با احساس وطن باشد و سبب تحرک فکری و زهنی خواب برده گان نیز شود. امید است روزی یک جامعۀ بیدار و استوار در کشور داشته باشیم تا دیگران ازین خاموشی و ضعف جامعه استفادۀ سؤ نتوانند.

 81. نوجوان که بودم بارها و بارها بخاطر همچین حرکت هایی از خجالت سرخ میشدم و زبونم بند میومد… روزها و هفته ها از خودم می پرسیدم که چه کار خطایی کردم که مستحق همچین توهینی بودم… چرا باید بازیچه ی چند لحظه ایه هوسناک یک به اصطلاح مرد میشدم؟! دوران جوانی بر اثر یک حادثه فهمیدم که فرقی بین من ساده با دختری چادر پوش و زیبارویی پررنگ و لعاب نیست… مردان این جامعه به مادر متدین و با حجاب من که یا تمام وجود به دین و ایمانش پایبند است، رحم نمیکنن… مادرم شاهد همان ماجرایی بود که شما، نورجهان عزیز تجربه کردین. از اون زمان من هم صدام روی سرمه و عربده کشان به جنگ همچین امیال طلب هایی میرم…
  هنوز هم سرخ گون و با تنی لرزان به خونه بر میگردم ولی دیگه میدونم که اشکال یه جای دیگه اس… اینکه سالها سکوت من و امثال من باعث شده تا طلبکارانی خلق بشن که من بهشون اجازه ی تجاوز به حریمم رو دادم…
  نورجهان عزیزم. حس خوبیه که با انسانی از یک دیار دیگه همزاد پنداری میکنم. نه ازین بابت که غم دیدن خوبه… نه ازین بابت که مهم نیست به چه زبانی صحبت میکنیم و یا از کدوم نطقه ی جهانیم مهم اینه که هم دردیم. هم فکریم و قابل ستایش…

 82. به امید روزی که همه به این فکر کنیم که ما همه انسانیم وهیچ فرقی بین زن مرد نیست تنها برای بقای نسل یکی مرد آفریده شده و دیگری زن . خیلی عالی نوشته اید خانم اکبر موفق باشید

 83. نورجهان گرامی! بسیار استوارو محکم نوشتی, قابل تقدیر وستایشی! میدانی خواهر اگر مردی جسارت کند و از دختری و یا زنی حمایت کند به او چه اتهاماتی وارد میشود؟ به او زنگه باز, زناکارو فاسد خطاب میکنند. چون این جامعه با ذهن مریضش فقط یک رابطه میان دو انسان را بلداست, همان رابطه ی حیوانی برخاسته از غرایز جسمانی و بس. باور کن خواهر مردکه تورا در بازار اذیت کرده فقط یک بار این کارش را نسبت به تو روا داشته اما استند خواهران که همه روزه دردفتر های که دم از تساوی حقوق زنان میزنند مرتبا مورد آزار و اذیت بدتر از آنچه خودت نوشتی قرار میگیرند. و جای تاسف هم این است که حتی همان موی زردهای که به من و تو دموکراسی و حقوق بشر را القا میکنند نیز در برابر چنین اعمال یابا اغماض می نگرند یا اصلا اهمیتی قایل نمیشوند براینکه یک زن یا یک دختر مورد آزار قرار میگیرد! سوء استفاده ی نظام مند در ادارات معتبر بین المللی عمل است ساری و جاری و به دلیل اینکه مدرکی بر ثبوت جرم وجود ندارد, هیچ کس به ادعاهای زنان و دختران جوان وقعی نمی گذارد. بنویس خواهر تا روی آنان که از گرسنه گی جنسی رنج میبرند سیاه تر شود!

 84. دختر عزیز سلام منم زنی هستم ازایران منم مسلمانم مثل تو ماهم اینجا همین مشکلات راداریم آفرین به تو . تو امروز نگاه مرا به زنان افغان عوض کردی ادامه بده و به دیگر همنوعانت بگو این مبارزه ادامه دارد به کودکانمان نیز باید یاد بدهیم زندگی زن در ایران در افغانستا ن یا هر جای دیگر یعنی مبارزه موفق باشی دوست تو یاسمین

 85. دوست عزیز سلام
  من ایرانی ام و در محلاتی از تهران مجری طرح کاهش خطرپذیری زنان هستم. یعنی کاهش همان خطری که تو را و خیلی های دیگر را در بسیاری از نقاط جهان مورد آزار قرار می دهد.
  من فکر میکنم مهمترین چیزی که می تواند خطرات این چنینی را که زنان متحمل می شوند، کاهش دهد این است که خود را توانمند سازند و این توانمندی اتفاق نمی افتد مگر آن که در ابتدا زنان یاد بگیرند نباید فرار کرد نباید سر به پایین اتداخت نباید خجالت کشید.
  آن چه که تو نوشته بودی تمام آن چیزهایی بود که ما تلاش می کنیم به زنان آموزش دهیم. باید قامت راست کرد و در مقابل گستاخی ها فریاد زد.
  نوشته ات بسیار اثرگذار بود و بسیار به من امید داد، تا وقتی زنانی مثل تو هستند فردایی بهتر ممکن خواهد بود.
  دوست دارم روزی به افغانستان بیایم و با تجربیات شما آشنا شوم.

 86. خانم هنرمند و زیبانویس افغان . خواهر ظلم دیده و تلخی چشیده ام … متنتان بسیار زیبا ولی تلخ بود … روزی را ارزومندم که نه ظلمی باشد و نه آزاری .. تویی که مهربانی باش و صبوری کن روزی تو هم صاحب جایگاه و احترام و آزادی خواهی بود …

 87. دنیای مردانه به نفس نفس افتاده است از مبارزه ی دلیرانه ی امثال تو. آینده افغانستان آرام گرفته در انحنای ِ دامن ات. آینده ای که امثال تو دارند می نویسند اش.
  می آغوشمت ، از نیم کره ای دیگر.

 88. یا سلام
  شجاعتت تحسین برانگبز است. وبیان ان نشان دهنده اگاهیت و تلاش برای حل مشکلات جامعه است. برای رسیدن به ان چیزی که میخواهی بسیار باید تلاش بکنی و از خار مغیلان هراسی به دل راه ندهی.این راه بسیار طولانی و پر مشقت خواهد بود وباید باتلاش دستجمعی این راه را طی بکنی. ارزوی موفقیت برایت دارم.

 89. نورجهان عزیزم. امروز یک پست در وبلاگ یکی از دوستان ایرانی م دیدم با مضمون تجاوز، یاد این پست شما افتادم و گفتم شاید برات جالب باشه ببینی مردم در کشور همسایه تون با مشکلات مشابهی دست و پنجه نرم می کنند و شاید خواندن کامنت های اون پست هم خالی از لطف نباشه.
  https://valiasrst.wordpress.com/2013/01/27/%D8%AA%D8%AC%D8%A7%D9%88%D8%B2-%D8%AF%D8%B1-%D9%88%D9%84%DB%8C-%D8%B9%D8%B5%D8%B1/#comment-116

  موفق و پیروز باشی دختر شجاع شرقی 🙂

 90. Man az inke hoghoghe shoma zanha az tarighe Marian paymal shode motasef hastand amozehaye don’t va taasobhaye diny baese be vojod amadan in zolm bar shoma shode han ey marde kasif dokhtare Emrozy madare ayandye mardy mesle man va to ast vahshi Gary va heyvaniyat ra Kenar be gozar va ensan bash agar kasy be madar va navamise to azar be dahad narahat ne my shavy hagighat ra Javab bede

 91. تندیس
  دوستی یک لینک را گذاشته بود از مجری برنامه های ایران ، که این طرز تفکر به نظر من مسخره است ، تو خود را بپوشان تا من تحریک نشوم ، مگر توبه نغوذ بالله شما جماعت مردان گاویید که با دیدن پارچه سرخرنگ خیز برمیدارید و عنانتان رها میشود
  فرسنگ ها باید دوید و کوه ها باید فریاد زد تا مردان جوامع ما آنقدر فرصت یابند که خودشانرا بشناسند و انسانیت خویشرا بیابند تا جامعه ای عاری از وحشت را برای جنس مخالف شان تصور کنند ( این خطاب به مردانی است که جزم اندیشند و تیره فکر نه همه )

 92. بسیارزیبادرد را توصیف نمودید امیدوارم هرچه زودتر افغانستان عزیزروی آرامش را ببیندوشمادخترگلم متون وشعرهای زیبابسرایی .

 93. عزیزم من افتخار می کنم که زنانی چون تو چنین با کلمات محکم و ایتوار در برابر عقاید پوچ و کپک زده این چنین مردانی با رفتارت و نوشته ات مبارزه می کنی .بهترینهارو برات ارزو دارم دختر زیبای افغان.

 94. این مسئله جدیدی نیست. در ایران هم از اینها زیاد داریم. تنها نیستی خوشگلم. در فیسلوک اگر هستی سر بزن. متن تو را به اشتراک گذاشتم.

 95. من اهل تهرانم. از این داستان ها زیاد برام اتفاق افتاده. فکر می کنم اگر یاد بگیریم که ما زنها در مقابل این توهین های هر روزه سکوت نکنیم اون آدمای مریض هم کم کم یاد می گیرن خودشون رو کنترل کنن. هر چند سخته اما اگه هر کدوم از هر پنج موردی که برامون پیش می یاد با یکیش برخورد کنیم در عرض چند سال رفتار مردها هم عوض بشه. آدم وقتی در مقابل توهین و تحقیر سکوت کنه کم کم همه به خودشون جرات می دن تحقیرش کنند و اینو تو جامعه های سنتی که زنان اعتراضی نمی کنند به این رفتارها، می شه دید.
  در نهایت می خوام اینو بگم که وقتی زنی شجاعت نشون می ده و به همچین رفتاری اعتراض می کنه داره به بهتر شدن جامعش کمک می کنه و این جای تشکر داره.

 96. حاش لله که نیم معتقد طاعت خویش/این قدر هست که گه گه قدحی می نوشم
  هست امید که علی رغم عدو روز جزا/فیض عفوش ننهد بار کنه بردشم
  پدرم روضه رضوان بدو کندم بفروخت /من چرا ملک جهان را بجوی نفروشم
  خرقه پوشی من از غایت دین داری نیست/پرده بر سر صد عیب نهان می پوشم

 97. متاسفانه بگم که حق گرفتنی ست، به جای اینکه دادنی باشه. به هر صورت خوشحال باش که تونستی حق خودت رو بگیری.

 98. چقدر از مرد بودنم شرم می کنم وقتی در کوچه وخیابان میبینم این رفتارها را که با زنان ودختران می شود…شرم برما….

 99. نورجهان عزیز متنت را که خواندم به این فکر می کردم که چه قدر همه ما مثل هم فکر می کنیم. فرقی ندارد کجا زندگی کنیم انگار که همه زنها دردهای مشترک زیادی دارند …

 100. خواهرم، دوستم، هم دردم
  درد تو درد من است چرا که همه جا مردهایی هستند که دستشان به زن ها دراز است و آن زن، هم خواهر، هم مادر و هم همشهریه اوست.
  خیلی زیبا بود.

 101. سلام هم زبان عزیز
  ازین روی میگویم هم زبان، که نه تنها به یک زبان بشری (فارسی) سخن میگوییم، بلکه در آلام و افکار نیز هم زبان هستیم.
  امیدوارم که همین زبانت که به نظرم بزرگترین سلاح بشری ست، بتواند نقش خود را برای رسیدن به جامعه ای بهتر، به درستی ایفا کند.
  دوست دار و «هم زبان» شما
  قاسم وحیدی- ایران، بجنورد

 102. سلامونه گرانی او د ملالی په شان غیوری،
  ستا مطلب می ولوستو دیر شکلی دتولنی انزور مو په یو لیکنه کی په دیر ظرافت لیکلی، بریالی اوسی.
  ستاسو د لا بریالیتوبونو په هیله،
  جمال افغان

 103. نور جهان عزیز، یک صدایی و فریاد پاسخ و راه حل درستی برای این بی ادبی و بی فرهنگی مردان است. در اماکن شلوغ همیشه مردان بی حیا وجود دارند اما زنان به دلیل شرم و خجالت از کار مردان سکوت اختیار می کنند و این باعث بی حیا تر شدن مردان این چنینی است. به خاطر دارم در سالهای دور که در ایران اتوبوسها زنان و مردان را جدا نکرده بودند همیشه حتی در کودکی نگران دستهای هرزه مردان بودم و دنبال جایی برای پناه گرفتن از نگاه ها و بی شرمی هایشان. اما هر زنی که فریاد می زد و آن مرد را بی آبرو می کرد کارش بسیار درست بود و هست باید با یک صدایی مقابله کنیم.

 104. با خواندن این نامه اندکی نسبت به آینده حقوق بانوان در افغانستان خوش بین شدم، زیرا این احساس به من دست داد که اگر روزگاری ملالی، ناهید وووو با بهای خون های پاک شان برای حفظ این سر زمین دوشا دوش مردان رزمیدند، امروز نیز زنان پیراهن سرخ و سبز برای احقاق حقوق حقه زنان با قلم زیبای شان مبارزه میکنند و به امید روزی که همه ی بانوان برای دست یافتن به حقوق شان بجای خاموشی، خود سوزی، و تحمل سایر مشقت های فزیکی و روانی، به قلم توسل بجویند. قلم و قدم تان مستدام باد.

 105. سلام بر نوری و کابل جان
  درد بزرگ فیلتر بودن ویلاگ شما در تهران است
  من با محتوی نوشته شما مخالفم ولی از انشاء و زبان شیرینش بسیار لذت بردم برای همین چندین بار خواندم تصور میکردم نورجهان انشاء خود را با آن لباس رنگارنگ که از مندوی خریده وبا شرم مخصوص دختران آن دیاردرجلو تخته سیاه کلاس سرد ایستاده و میخواند و….
  ولی چرا اینهمه آسمان و ریسمان را به هم میبافید قضیه چه ربطی به طالبان ومسلمونی و فرهنگ دارد من فکر میکنم موضوع خیلی ساده است اتفاقی بدلیل نیاز و یا ضعف فکری واخلاقی یک طرف و یا جذابیت و زیبایی طرف مقابل افتاده . من مخالفم با فکر انقلابی وهژمونی ایجاد کردن با ایجاد هیجان ممکنه بتونی به هدف برسی ولی موج ایجاد شده بلای جان خود و مردمانت خواهد شد به نظرمن بهترین مبارزه سکوت ومهربانی ماندلایی و گاندیی است نه داد و قال چگوارایی و کاسترویی وانقلاب ایران. نتیجه بسیار عیان است..
  کابل و میدان هوایی وسرای شمالی , چهارراه انصاری , وزیراکبرخان سرک15 و پلچرخی و…هنوز دریاد من است.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s